Home Kancelarie Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii frankowej? 13 ważnych pytań, na...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii frankowej? 13 ważnych pytań, na które warto odpowiedzieć przed rozpoczęciem współpracy!

0

Pozwanie banku, który udzielił kredytu frankowego, nie musi być skomplikowane, gdy reprezentuje nas doświadczona kancelaria prawna. Jej znalezienie nie jest jednak proste, tym bardziej, że obecnie do wyboru jest bardzo dużo podmiotów oferujących usługi dla frankowiczów. Jak wybrać kancelarię frankową? Przygotowaliśmy listę, na której znajdziesz najważniejsze wskazówki!

Sprawy o kredyty frankowe bywają długie, złożone i stresujące, nawet jeśli większość z nich kończy się dla frankowiczów pozytywnie. Aby łatwiej przejść przez cały proces, warto zdecydować się na współpracę z kancelarią frankową. Niestety, na rynku działa wiele firm, które reklamują się jako oferujące wsparcie, jednak nie jest ono pełne lub profesjonalne. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma wybranie dobrej kancelarii prawnej specjalizującej się w kredytach we franku szwajcarskim.

Jaka kancelaria dla frankowiczów będzie najlepsza? Przed rozpoczęciem współpracy warto zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1. Czy podmiot oferujący pomoc prawną jest kancelarią prawną lub innym rodzajem firmy?
2. Jaka jest specjalizacja kancelarii prawnej?
3. Jakie jest doświadczenie kancelarii w sprawach frankowych?
4. Czy sprawą będzie zajmować się jeden prawnik, a może wielu?
5. Czy kancelaria ma portfolio z wygranymi sprawami o kredyty frankowe?
6. Czy kancelaria może pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów?
7. Jaki jest zakres usług kancelarii frankowej?
8. Czy kancelaria zajmuje się reprezentacją klientów przed SN i TSUE?
9. Czy kancelaria gwarantuje wygraną w sprawie o kredyt frankowy?
10. Czy kancelaria sprawdziła Twoją umowę kredytową przed zaproponowaniem współpracy?
11. Jaki jest cennik usług prawnych? Jak są one rozliczane?
12. Gdzie zlokalizowana jest kancelaria?
13. Jak kancelaria traktuje swoich klientów?

Poniżej dokładnie przyglądamy się tym kwestiom i wyjaśniamy, na co dokładnie należy zwrócić uwagę. Jak wybrać kancelarię frankową?

1. Czy podmiot oferujący pomoc prawną jest kancelarią prawną lub innym rodzajem firmy?

Nie każdy podmiot, który oferuje pomoc frankowiczom, tak naprawdę jest kancelarią frankową. Warto zdawać sobie z tego sprawę przed dokonaniem wyboru!

Usługi tego typu mogą świadczyć między innymi firmy doradcze, firmy windykacyjne czy firmy oddłużeniowe, nierzadko też jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjne. Wprawdzie mogą one przeanalizować umowę kredytową, ale często zdarza się, że nie zatrudniają one prawników. Co oznacza to dla frankowicza? Przede wszystkim ryzyko, że jego sprawa nie zostanie potraktowana kompleksowo i profesjonalnie.

Firmy frankowe, które nie są kancelariami, skupiają się głównie na szybkim zysku, obiecując frankowiczom złote góry. Ich jakość obsługi jest jednak na ogół dość niska i wiele spraw delegują innym podmiotom, na przykład zewnętrznym kancelariom frankowym, pobierając za to wysoką prowizję od klientów.

Wobec tego najlepiej wybrać prawdziwą kancelarię prawną, która będzie mogła zaoferować przekrojową i fachową obsługę świadczoną przez adwokatów i radców prawnych.

2. Jaka jest specjalizacja kancelarii prawnej?

Drugą niezwykle istotną kwestią jest specjalizacja kancelarii. Prawnicy mają doświadczenie w różnych rodzajach spraw, między innymi rodzinnych, spadkowych czy gospodarczych. Warto więc pamiętać, że jeśli prawnik ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinie rozwodów, nie oznacza to wcale, że z sukcesem poprowadzi dla nas sprawę o kredyt w CHF.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kancelaria będzie mogła kompleksowo pomóc nam w sprawie o kredyt frankowy, najlepiej wybrać taką, która ma w tym specjalizację. Usługi tego typu oferują wybrane kancelarie, które koncentrują się na obszarze prawa bankowego i finansowego.

Sprawy o kredyty w CHF mogą być złożone i wymagają szerokiej wiedzy i praktyki. Gdy zdecydujemy się właśnie na wyspecjalizowaną w tej dziedzinie kancelarię, naszą sprawą zajmie się prawnik, który zna się na rzeczy.

3. Jakie jest doświadczenie kancelarii w sprawach frankowych?

Znajomość specyfiki kredytów frankowych i związanych z nimi przepisów i orzeczeń jest niezwykle ważna, gdy celem jest wygrana z tak poważnym przeciwnikiem, jakim jest bank.

Powinniśmy zatem sprawdzić, czy kancelaria ma doświadczenie w takich właśnie sprawach i będzie mogła rzeczywiście skutecznie nas reprezentować.

Niestety, na rynku działa wiele niedoświadczonych firm, które nie podchodzą do klientów indywidualnie i taśmowo przyjmują kolejne zlecenia, kopiując pozwy jeden za drugim. W rezultacie możemy nie tylko stracić swój cenny czas, ale również pieniądze w sprawie frankowej.

Sprawdźmy, czy kancelaria ma na swoim koncie wygrane sprawy frankowe. Często informacje te znajdziemy na jej stronie internetowej. Możemy również poprosić o nie w rozmowie z prawnikiem.

4. Czy sprawą będzie zajmować się jeden prawnik, a może wielu?

Następną niezwykle ważną kwestią, jaką należy uwzględnić przy wyborze kancelarii frankowej, jest to, czy naszą sprawą będzie zajmować się jeden, przydzielony do niej prawnik, czy też pojawia się ryzyko, że będzie to wielu prawników.

Dlaczego to takie ważne? Sprawy frankowe bywają złożone i indywidualne. Najlepiej, aby zajmował się nią jeden prawnik, który będzie towarzyszył klientowi od momentu analizy jego umowy, aż do reprezentacji na sali sądowej.

Niestety, kancelarie, które przyjmują sprawy taśmowo, albo firmy, które kancelariami w ogóle nie są, często nie przydzielają jednego, dedykowanego prawnika do konkretnej sprawy. W efekcie rodzi to wiele nieporozumień. Klient musi często prezentować sprawę od nowa, tracąc swój czas. Prawnik z kolei nie zna detali danej sprawy. Może to wydłużyć postępowanie, a nawet zaważyć na jego wyniku.

5. Czy kancelaria ma portfolio z wygranymi sprawami o kredyty frankowe?

Każda kancelaria może zadeklarować, że przyjmuje sprawy frankowe. To, czy jednak rzeczywiście może ona zapewnić klientowi fachową obsługę, jest jednak zupełnie inną kwestią.

Warto zatem zobaczyć, czy na swojej stronie internetowej zaprezentowała ona portfolio dotychczas prowadzonych spraw frankowych. Możemy też poprosić o nie w trakcie wstępnej rozmowy z pracownikiem kancelarii.

Ilu frankowiczów dotychczas reprezentowała? Od jak dawna prowadzi tego typu sprawy? Jak często kończyły się one sukcesem? Im więcej jasnych danych, tym lepiej, ponieważ to znak, że kancelaria nie ma niczego do ukrycia.

6. Czy kancelaria może pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów?

Pozytywne opinie są niezwykle ważne w każdej branży, dlatego wtedy, gdy chcemy zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną, również powinniśmy zwrócić na nie uwagę.

Referencje kancelarii frankowych znajdziemy w wielu miejscach: na ich stronach internetowych, w wyszukiwarce Google, w mediach społecznościowych, na przykład na grupach na Facebooku, na forach internetowych.

Musimy jednak pamiętać o tym, że wiele opinii może być sfabrykowanych. Gdy są one do siebie bardzo podobne, nie zawierają wielu szczegółów, były dodane w tym samym czasie, to znak, że mogły zostać opłacone. Powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że kancelaria nie jest do końca szczera i godna zaufania.

7. Jaki jest zakres usług kancelarii frankowej?

Gdy czeka nas wybór kancelarii frankowej, powinniśmy sprawdzić, co dokładnie znajduje się w jej ofercie. Czy to tylko doradztwo? A może pełne wsparcie – od przeanalizowania umowy, aż do reprezentacji przed Sądem Najwyższym albo TSUE?

Dobra kancelaria frankowa powinna zaoferować usługi w poniższym zakresie:
• Przeanalizowanie umowy kredytowej klienta,
• Doradztwo prawne dotyczące wyboru optymalnej drogi postępowania,
• Przygotowane dokumentacji, w tym ugód, pozwów, odpowiedzi na pisma,
• Reprezentacja klienta w sądach różnych instancji.

Niestety, nie każda kancelaria mianująca się frankową może zaoferować przekrojową obsługę. Niekiedy firmy te zapewniają tylko pomoc w analizie umowy i przygotowaniu pism, natomiast nie reprezentują klienta w sądzie.

Jeśli więc zależy nam na kompleksowej obsłudze, a tym samym większej wygodzie i mniejszej ilości stresu, wybierzmy profesjonalną kancelarię frankową, która zapewnia przekrojową obsługę.

8. Czy kancelaria zajmuje się reprezentacją klientów przed SN i TSUE?

Sąd Najwyższy w Polsce oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej to instancje, przed którymi prowadzonych było już wiele spraw dotyczących kredytów frankowych. Ich orzecznictwo toruje drogę frankowiczom w dochodzeniu ich praw.

Chociaż obecnie większość spraw o kredyty we franku szwajcarskim kończy się z sukcesem w sądach niższych instancji, warto sprawdzić, czy kancelaria jest przygotowana do reprezentowania nas również przed SN i TSUE.

9. Czy kancelaria gwarantuje wygraną w sprawie o kredyt frankowy?

To podchwytliwe pytanie, na które warto zwrócić uwagę, gdy szuka się dobrej kancelarii frankowej. Warto pamiętać, że żaden profesjonalny prawnik nie będzie mógł zagwarantować wygranej.

Na rynku działają kancelarie, które obiecują swoim klientom gwarantowaną wygraną albo zwrot pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że oferty tego typu to zwykle zabieg marketingowy i często nie są korzystne dla frankowicza.

Mogą opierać się na wysokich prowizjach i na ogół polegają na taśmowym prowadzeniu sprawy, bez dogłębnej analizy umowy i kompleksowego wsparcia, co jest kluczowe w tego typu postępowaniach.

10. Czy kancelaria sprawdziła Twoją umowę kredytową przed zaproponowaniem współpracy?

Kancelaria frankowa zachęca do podpisania umowy o współpracy bez sprawdzenia umowy kredytowej? To znak ostrzegawczy!

W ten sposób wiele kancelarii próbuje złapać nowych klientów. Niczemu nieświadomi podpisują umowy, z których potem jest trudno się wycofać. Jeśli zatem stykamy się z taką praktyką, lepiej zrezygnować z oferty.

Dobra kancelaria frankowa powinna na początku przeanalizować dla nas umowę i potem zaprezentować nam swoją ofertę. Dzięki temu unikniemy kłopotliwych i kosztownych sytuacji.

Wiele kancelarii oferuje darmową analizę umowy pod kątem szans na wygraną, ale sprawdźmy przy tym, czy nie pobierze ona opłat, jeśli jednak nie zdecydujemy się na współpracę.

11. Jaki jest cennik usług prawnych? Jak są one rozliczane?

Wielu frankowiczów zastanawia się nad tym, jakie są koszty związane z prowadzeniem sprawy o kredyt w CHF przez profesjonalną kancelarię. To również bardzo ważna kwestia, jaką musimy rozważyć, gdy chodzi o wybór kancelarii frankowej.

Godna zaufania kancelaria powinna zaprezentować nam swój cennik od razu. Powinien on zawierać przejrzyście przedstawione ceny, by potem uniknąć jakichkolwiek nieporozumień. Również ceny te powinny znaleźć się w umowie podpisanej z kancelarią.

Poza cenami bardzo ważne jest sprawdzenie sposobu rozliczenia. Może ono odbywać się dwojako:
1. Opłata za poszczególne usługi – płacimy wtedy osobno za każdą usługę realizowaną przez kancelarię, na przykład za doradztwo, przygotowanie pism, reprezentację w sądzie. Rozliczenia na ogół dokonywane są na bieżąco.
2. Premia za sukces (success fee) – płacimy opłatę wstępną oraz premię za sukces w postaci odsetka od odzyskanej kwoty po otrzymaniu korzystnego wyroku sądowego. Koszty są więc rozciągnięte w czasie. Warto pamiętać, że im opłata wstępna będzie niższa, tym premia za sukces będzie wyższa. Przyjrzyjmy się też, czy opłata odnosi się do całej kwoty kredytu czy sumy do zwrotu, co może rodzić problemy z rozliczeniem.

Sprawdźmy także, czy opłata za reprezentację sądową obejmuje prowadzenie jej w sądach I i II instancji. Zazwyczaj sprawy frankowe odbywają się dwuinstancyjnie. Może skutkować to w wyższych kosztach, gdy kancelaria podała cenę wyłącznie za reprezentację w sądzie I instancji.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele kancelarii oferuje także darmowe usługi analizy umowy kredytowej pod kątem znajdujących się w niej klauzul abuzywnych. Sprawdźmy, czy rzeczywiście analiza odbywa się za darmo. Może zdarzyć się, że będzie ona darmowa jedynie wtedy, gdy potem zdecydujemy się na podpisanie umowy z kancelarią. W przeciwnym przypadku pobierze ona pieniądze za doradztwo prawne.

Zobaczmy ponadto, czy w umowie kancelaria sama nie zapisała niekorzystnych klauzul abuzywnych w umowie. Zwróćmy uwagę, czy nie stosuje:
• Kar za rozwiązanie umowy przez konsumenta, podczas gdy sama im nie podlega,
• Kar za negocjację i ugodę z bankiem we własnym zakresie,
• Kar za naruszenie poufności, na przykład przez udostępnienie umowy innemu podmiotowi czy nawet bliskiej osobie,
• Zapisów dotyczących wypłaty środków wpierw na własne konto bankowe, a nie konto klienta, co może nastąpić po paru miesiącach.

Unikajmy kancelarii, które stosują takie zapisy, ponieważ są one skrajnie niekorzystne i mogą narazić klienta na poważne konsekwencje.

12. Gdzie zlokalizowana jest kancelaria?

Dzisiaj wiele usług prawnych prowadzonych jest na odległość, przez internet i telefon. Dotyczy to głównie doradztwa prawnego, natomiast jeśli sprawa ma trafić do sądu, wówczas konieczne jest już osobiste stawiennictwo.

Pamiętajmy zatem o tym, by najlepiej wybierać prawnika ze swojej okolicy. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych opłat związanych z dojazdami do kancelarii i sądu oraz zaoszczędzić swój czas.

13. Jak kancelaria traktuje swoich klientów?

Dobrą kancelarię poznamy po tym, jak traktuje ona swoich klientów. To właśnie ich interesy powinny znajdować się na pierwszym miejscu. Jak możemy się o tym przekonać?

Dobra kancelaria frankowa powinna:
• Przejrzyście informować o swojej ofercie, działaniach i cenach,
• Poświęcać klientowi tyle czasu, ile potrzebne jest do omówienia sprawy,
• Szybko i sprawnie odpowiadać na zapytania,
• Na bieżąco informować o postępach w pracach,
• Planować kolejne kroki razem z klientem.

Otwarta komunikacja, uprzejmość, gotowość do niesienia pomocy to niezwykle ważne umiejętności w branży prawniczej. Gdy w rozmowie z prawnikiem czujemy się komfortowo, to dobry znak, który może świadczyć o przyszłej udanej współpracy.

Wybór kancelarii frankowej jest więc złożonym procesem. Warto poświęcić czas, aby wybrać doświadczonego prawnika, który będzie mógł kompleksowo i fachowo zająć się naszą sprawą. Dzięki temu walka o nasze prawa z bankiem może być skuteczniejsza, łatwiejsza, mniej stresująca i… tańsza!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version