Home Wiadomości dla Frankowiczów Niemalże 100% wyroków w 2023 roku było korzystnych dla frankowiczów

Niemalże 100% wyroków w 2023 roku było korzystnych dla frankowiczów

0

Frankowicze coraz częściej pozywają banki w sprawach o kredyty frankowe. W ubiegłym roku udało im się wygrać niemalże wszystkie wytoczone rozprawy sądowe. Jak prezentują się konkretne statystyki dla spraw frankowych w 2023 roku?

Zdecydowana wygrana kredytobiorców frankowych

Według danych podanych przez kancelarię prawną Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych aż 97% wyroków w sprawach frankowych wydanych w 2023 roku było korzystnych dla kredytobiorców.

W ubiegłym roku wydano ponad 16 438 wyroków w sprawach dotyczących kredytów frankowych. 15 965 zakończyło się pomyślnie dla frankowiczów, przy czym 3 217 z nich uzyskało prawomocne rozstrzygnięcie.

Wyroki te odnoszą się do stwierdzenia nieważności umowy kredytu, która zawiera zapisy niedozwolone, czyli klauzule abuzywne uznane za niezgodne z prawem. Główną przyczyną pozwów stały się klauzule indeksacyjne, zgodnie z którymi banki nadawały sobie jednostronne prawo do ustalania kursów CHF. Dzięki temu frankowicze mogą często od razu spłacić zadłużenie wobec banku i pozbyć się kredytu, a nawet otrzymać jego nadpłatę.

Ile spraw z bankami przegrali frankowicze?

Wygrane banków w sprawach o kredyty frankowe należą do zdecydowanej mniejszości. W 2023 roku wygrały one w 424 sprawach, co przekłada się na około 2,5% wszystkich spraw.

Sądy II instancji, do których odwołały się banki, dokonały uchylenia wyroków wydanych przez sądy I instancji w 49 przypadkach.

Jest to zatem niewielki odsetek na tle spraw wygranych przez kredytobiorców frankowych w ubiegłym roku. Są to bardzo obiecujące dane dla frankowiczów, którzy jeszcze nie pozwali banku i nadal się wahają.

Jeszcze więcej rozstrzygnięć niż w 2022 roku

Według dostępnych danych w 2023 roku sądy wydały znacznie więcej wyroków w sprawach frankowych niż w roku poprzednim. Różnica wyniosła aż 71%. Zwiększyła się również liczba wyroków w sądach II instancji, które łącznie wydały ich o 106% więcej.

Oznacza to, że liczba rozstrzygniętych spraw frankowych w ciągu ostatniego roku zauważalnie wzrosła. Można zatem stwierdzić, że orzecznictwo uległo ujednoliceniu i stało się bardziej sprzyjające dla frankowiczów niż w latach poprzednich.

Za zwiększoną dynamikę rozstrzygania spraw frankowych w sądach odpowiadają również wcześniejsze orzeczenia TSUE – Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prawnicy frankowi przewidują, że po serii niedawnych wyroków sądy mają jeszcze efektywniej wydawać wyroki, szczególnie w sprawach dotyczących przedawnienia roszczeń banków oraz waloryzacji kapitału, do których niedawno odniósł się TSUE.

Kredytobiorcom, którzy chcieliby pozwać bank, zaleca się kontakt z kancelarią frankową, która ma duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Jej prawnicy mogą przeanalizować umowę pod kątem klauzul niedozwolonych i w imieniu klienta poprowadzić całą sprawę.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version