Home Wiadomości dla Frankowiczów Ponad 13,3 tys. ugód w sprawie kredytów frankowych w mBanku

Ponad 13,3 tys. ugód w sprawie kredytów frankowych w mBanku

0

Łączna liczba wszystkich ugód dotyczących kredytów frankowych zawartych w 2023 roku w mBanku wyniosła 13,3 tys. – podał bank. Jednocześnie analitycy zakładają, że największa liczba pozwów przeciwko mBankowi dotyczących kredytów frankowych zostanie złożona do końca 2024 roku.

Aż 3,4 tys. ugód w IV kwartale 2023 roku

Banki często zachęcają kredytobiorców frankowych do zawierania ugód. Stanowią one alternatywę dla pozwów, ponieważ nie wymagają kierowania sprawy do sądu. Z drugiej strony mogą nie być tak korzystne dla frankowiczów.

mBank rozpoczął swój program ugód z kredytobiorcami frankowymi w IV kwartale 2022 roku. Od tego czasu proponuje klientom skorzystanie z takiej opcji zamiast pozwu.

W ostatniej prezentacji mBank podał, że w 2023 roku zawarł 13,3 tys. ugód z kredytobiorcami frankowymi. Z tej liczby 3,4 tys. podpisano w IV kwartale uprzedniego roku. Była to największa liczba zawartych ugód od wprowadzenia programu.

Większość wyroków przeciwko mBankowi

Jednocześnie mBank stale otrzymuje pozwy dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich. Do końca grudnia 2023 roku odnotował on 21,4 tys. pozwów indywidualnych od frankowiczów. 17,8 tys. z nich dotyczyło umów, które nadal były aktywne, natomiast 3,5 tys. kredytów, które zostały już uregulowane.

Według statystyk do końca ubiegłego roku mBank otrzymał prawomocne wyroki dotyczące 4487 kredytów w CHF. 4388 wyroków zostało wydanych na korzyść frankowiczów, a jedynie 99 dotyczyło wygranej banku.

Liczba pozwów ma wzrosnąć do końca 2024 roku

Eksperci mBanku zakładają, że największą liczbę pozwów dotyczących kredytów frankowych frankowicze wniosą przeciwko niemu w 2024 roku. Następnie, w 2025 roku, ich liczba ma ulec zmniejszeniu. Jednocześnie bank uważa, że część z kredytobiorców będzie chciała zdecydować się na zawarcie ugody.

Całkowite koszty ryzyka prawnego dotyczącego kredytów w CHF w mBanku ustalono na poziomie 4,9 mld zł na 2023 rok. Pokrycie portfela frankowego rezerwami utworzonymi na ryzyko prawne wzrosło do 99,5 proc. pod koniec IV kwartału 2023 roku z 85,6 proc. przeznaczonych na ten cel w III kwartale.

Kredytobiorcy planujący wystosowanie pozwu przeciwko bankowi w sprawie kredytu frankowego powinni skonsultować się z doświadczoną kancelarią prawną. Jej prawnicy mogą przeanalizować umowę i doradzić w podjęciu dalszych kroków, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version